Eesti keel   Русский   English

        

PAKUTAVAD TEENUSED:

Meditsiinitarvete steriliseerimine

Tarbekaupade biosaaste vähendamine:

  • kosmeetikatooted
  • hügieenitooted
  • vürtsid
  • farmaatsiatoodete tooraine
  • toiduainete pakendid
  • värvid ja värvained

Tööstuskaupade töötlemine

 

Kiirgusfoon Scandinavian Clinics Estonia OÜ hoone välisseinal:

(Looduslik kiirgusfoon Eestis on kuni 0,3 μSv/h)

 

KIIRGUSSEIRE TULEMUSED:

Jälgimisala: 0,12 µSv/h;
Kontrolliala: 0,10 µSv/h;
Bassein: 0,08 µSv/h

KIIRITAMINE

Tööstuslikku kiiritamist on maailmas mitmel otstarbel kasutatud viimase 50 aasta jooksul. Peamiselt on tööstuslikku kiiritamist kasutatud siiski meditsiinitarvikute steriliseerimiseks (eelistatud meetod). Muud maailmas laiemalt levinud steriliseerimismeetodid on gaas (etüleenoksiid) ja aur (autoklaav).

Kiiritamist kasutatakse laialdaselt ka toiduainete säilivusaja suurendamiseks (nakkusekandjatest puhastamiseks), teatud tüüpi plastides ristseoste loomiseks (suureneb vastupidavus temperatuurile, mehaanilisele kulumisele jne.), tefloni (PTFE) lagundamiseks taaskasutatavaks pulbriks jne.

Tänapäeva kiiritustehased on väga arenenud nii tehnilisest küljest kui ka kvaliteedi tagamise poolest. Selliste tehaste kvaliteedi- ja ohutusstandardid on riiklike institutsioonide kontrolli all.

Kui on võimalik steriliseerimismeetodit valida, eelistab enamik meditsiiniseadmete tootjaid tavaliselt kiiritamist. 55% maailmas toodetavatest meditsiinitarvikutest on tänapäeval steriliseeritud kiirguse abil.

Kiiritamise peamiseks eeliseks on kiirte suur läbitungimisvõime, mistõttu puudub vajadus tooteid disainida nii, et aur või gaas jõuaks kõikidesse õõnsustesse. Teiseks eeliseks on see, et kiiritamine ei tekita mürgiseid jääke. Väga tähtsaks faktoriks on ka pakkematerjalide lai valik, näiteks võib tooted pakkida plastikusse (polüetüleen), mis ei ole mõeldav etüleenoksiidi või auru abil steriliseerimisel.

Kiiritamine on muude alternatiivsete meetoditega võrreldes külm protsess, millega ei kaasne töödeldavates toodetes temperatuuri tõusu. PTFE (tefloni) steriliseerimiseks tuleb siiski kasutada EtO või auru, kuna see materjal muutub ioniseeriva välja mõjul pulbriks.