Eesti keel   Русский   English

        

PAKUTAVAD TEENUSED:

Meditsiinitarvete steriliseerimine

Tarbekaupade biosaaste vähendamine:

  • kosmeetikatooted
  • hügieenitooted
  • vürtsid
  • farmaatsiatoodete tooraine
  • toiduainete pakendid
  • värvid ja värvained

Tööstuskaupade töötlemine

 

Kiirgusfoon Scandinavian Clinics Estonia OÜ hoone välisseinal:

(Looduslik kiirgusfoon Eestis on kuni 0,3 μSv/h)

 

KIIRGUSSEIRE TULEMUSED:

Jälgimisala: 0,12 µSv/h;
Kontrolliala: 0,10 µSv/h;
Bassein: 0,08 µSv/h

SÕLTUVUS KESKKONNATEGURITEST

Kõik pakendid sisaldavad õhku, mis kiiritamisel ioniseerub, tekitades osooni. 25 KGy kiirgusdoos tekitab tavalise pakendi sees 100 promillise osoonikontsentratsiooni. Kuna osooni poolestusaeg on lühike (umbes 1 tund), siis väheneb osooni kontsentratsioon 7 tunniga ühe promillini. Osoon on iseenesest samuti steriliseerija.

Kiiritamine on põhiliselt külm protsess. Temperatuuri tõus on gammakiirguse kasutamisel alla 5 °, beetakiirguse puhul võib see olla märgatavalt suurem, eriti metallide puhul. Seetõttu tuleb enne rutiinse kiiritamisprotsessi alustamist kontrollida temperatuurifaktorit.

Niiskuse juuresolu kiirendab enamikke keemilisi reaktsioone. Kiiritamise protsessis tekkivad radikaalid on samuti kemikaalid, niiskes keskkonnas liiguvad nad vabamalt ja nende steriliseeriv mõju suureneb. Teisest küljest naudivad ka mikroobid niisket keskkonda ja paljunevad selles märksa kiiremini. Need kaks faktorit töötavad teineteisele vastu ja kontrollimatu mikroobide vohamine kaalub niiskuse kasuliku toime üles. Seetõttu tuleb vedelikke, näiteks silmaloputusvett, steriliseerida mõni tund enne kasutamist/pakendamist või säilitada kuni steriliseerimiseni madalal temperatuuril (+4 oC).

Mõned farmaatsiatooted on kiirguse suhtes väga tundlikud. Sellisel juhul on neid võimalik kiiritada ülimadalatel temperatuuridel (kuni - 196oC, vedel lämmastik). Madalast temperatuurist üksi veel ei piisa, veelgi tähtsamaks faktoriks on materjalide aeglane külmutamine. Kuid kõike õigesti teha, on võimalik steriliseerida isegi sellist ainet nagu inuliinisiirup. Aeglase gammakiirgusprotsessi puhul õnnestub hästi madalaid temperatuure hoida, probleemiks on see beetakiirguse kasutamisel.